Posted on / by Jiří Hanulík / in HR mining

České firmy se obávají nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Jak to řešit?

Na konci loňského roku provedla společnost PwC rozsáhlý průzkum v rámci 13. ročníku PwC CEO Survey. Dotazováno bylo celkem 185 vedoucích představitelů významných společností působících na tuzemském trhu.
Drtivá většina, konkrétně 94 % dotazovaných, se obává nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. V roce 2021 to přitom trápilo „jen“ 71 % dotazovaných.

Z čeho pramení tyto obavy?

Firmy postupně opouští kmenoví zaměstnanci, kteří jim byli věrní po většinu pracovního života. Tedy lidé, kteří hned po studiích nastoupili k řemeslu a zůstali u něj až do důchodu. Tento trend už je asi nenávratně pryč. Mladá, nastupující generace se totiž nechce oddat jedné společnosti po celý život. Hledá nové výzvy, cestuje, experimentuje. Nastoupí do jednoho zaměstnání, ale jakmile se naskytne něco zajímavějšího, příležitost využijí. Zatímco dříve si vybíraly firmy, dnes si vybírají zaměstnanci.

Jedna věc je konkrétního zaměstnance najít a druhá pak nového kolegu v kolektivu udržet.

Zatímco péče o zaměstnance je předmětem HR oddělení konkrétní firmy, my řešíme jejich nalezení. Metodou zvanou HR mining dokážeme najít přesně takové kandidáty, které potřebujete.

Jak funguje HR mining?

Oproti klasickému náborovému inzerátu, my jdeme hledanému kandidátovi přímo naproti. Kampaně na běžných portálech „čekají“, jestli si jich ten konkrétní uživatel všimne. Pokud se jedná o specifický obor, je mnohdy zcela o náhodě, jestli ten „vyvolený“ na nabídku narazí.

My však nečekáme. Na základě přesného popisu vámi hledaného kandidáta zacílíme na jen ty uživatele, kteří daná kritéria splňují. Pro tyto účely používáme Linkedin, největší profesní síť na světě. Díky ní jsme již mnoha firmám dodali stovky kontaktů na ty „vyvolené“, kteří projevili zájem pro danou společnost pracovat.

Naše metoda funguje bez omezení, tedy po celé ČR i v zahraničí a de facto ve všech odvětvích.

Jsme detektivové nových zaměstnanců. Chcete pomoci s hledáním?

Ozvěte se nám.