Posted on / by Jiří Hanulík / in podcasty Jak to jde?

O digitalizaci v českých firmách s Martinem Juříkem z APUtime

Ostravská společnost APUtime, ve které Martin zastává funkci provozního ředitele, vyvíjí Virtuálního projektového asistenta fungujícího na bázi umělé inteligence. Ten už dnes pomáhá řídit týmy prakticky po celém světě.
Martin denně jedná s novými klienty a v následujícím podcastu nám poreferoval, jak v českých firmách pohlížejí na digitalizaci. Zda se pojem umělá inteligence už na tuzemském trhu adaptoval, nebo zda je to stále ještě cizí pojem.
Prozradí nám, co majitele českých firem trápí a v čem a jak je APUtime schopen jim pomoci.

Proč se digitalizace neděje nebo děje velmi pomalu?

Ono to vždycky nějak šlo, tak proč bychom to měnili?

Martin prozrazuje, že toto je nejčastější důvod, proč většina firem ještě odmítá digitalizaci. Většinou pak požádají o pomoc až ve chvíli, kdy už nemají jinou možnost. Přechod ze zajetých kolejí není jednoduchý a často dost bolí. V porovnání s tím, co digitalizace nabízí, to stojí za to.

V českém prostředí se snažíme moc neprezentovat umělou inteligenci, protože si každý představí sci-fi filmy typu Matrix. Představí si taky, že nás stroje ovládají.

Během naší procházky Martin vysvětluje přínosy umělé inteligence a zdůrazňuje, že umělá inteligence nemá člověka nahradit. Má mu pomoci dané činnosti zjednodušit a vyřešit za něj to, co není schopen zvládnout. Doplňuje také příklady využití umělé inteligence v každodenním životě. Aniž bychom si to uvědomovali, je všude kolem nás. Jen ji nevidíme a vlastně ani nevíme, že to či ono funguje na bázi umělé inteligence, takže je to pro nás stále něco cizího.

Jak dokázali v jedné firmě zkrátit zpoždění na zakázkách z měsíců na dny?

Jednoduše. Digitalizací firma získala systém v každém segmentu jejich práce, snížila se chybovost, zvýšila efektivita.

Díky tomu firma narostla v objemu zakázek o 30 %.

To jsou opravdu revoluční výsledky, co myslíte?

Pokud vás zajímá, jak to celé funguje. Pokud ještě nedigitalizujete, ale už s tou myšlenkou koketujete, je další díl podcastu Jak to jde? ušitý na míru přesně pro vás.

Takže hurá do toho. Příjemný poslech přejeme.