Posted on / by Jiří Hanulík / in HRko, reportáže

HR (oddělení lidských zdrojů), to není jen nábor nových zaměstnanců

HR (oddělení lidských zdrojů), to není je nábor nových zaměstnanců. Personalisté nebo též HRisté tvoří nezbytnou součást firemní kultury, jsou srdcem i plícemi každé instituce. 

Nejde jen o to uspořádat výběrová řízení a podepisovat s novými zaměstnanci smlouvy. Ono je zapotřebí ty lidi vůbec najít. A to, byť se to nezdá, je mnohdy nadlidský úkol.

Dle průzkumu renomované společnosti PwC ČR se 94% českých manažerů obává nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. 

Trend, kdy absolventi po vyučení nastoupili do firmy, ve které působili třeba i 40 nebo 50 let až do důchodu, je dávno pryč. Nahradil jej trend nový: nastoupím do firmy a když se mi něco nelíbí nebo mě zaujme něco jiného, jdu o dům dál. Dnes už nefunguje v tak vysoké míře oddanost jedné společnosti. Fluktuace zaměstnanců je vyšší než kdy dříve a trh v některých oborech postrádá kvalifikované pracovníky. 

Takže, jak už výše zaznělo, jde o to ty správné lidi vůbec dohledat. Personalista se tedy mnohdy vžívá do role detektiva. 

Když vhodné kandidáty dohledá (musí vědět kde a jak – zvolit tu nejefektivnější strategii), tak teprve potom následuje výběrové řízení, kde vybere ty nejlepší / toho nejlepšího. Tím však jeho práce nekončí. 

Jeho úkolem je daného člověka ve firmě udržet, pečovat o něj, zajistit mu podmínky takové, aby byl spokojen. Personalista tedy tvoří doslova firemní klima. Má velký vliv na fungování lidí v týmu, na jejich vzdělávání a rozvíjení se v osobní i profesní rovině, na angažovanost zaměstnanců a tedy i na efektivitu a na ni navázanou výši firemních obratů.

Personalista je detektivem, marketérem, manažerem, psychologem, kamarádem, učitelem, právníkem v jedné osobě. 

Dáte nám za pravdu, že se jedná o klíčovou pozici ve firmě? 

Právě proto spolupořádáme HR párty & Festival HR řešení (HRko). Aby si lidé z tohoto pestrého oboru mohli vyměňovat zkušenosti, načerpat novou energii, získat inspiraci od těch nejlepších v oboru, seznámit se se zajímavými osobnostmi a taky se pobavit a zasmát. 

Vážných témat je všude kolem nás spousty, proto se nejedná o konferenci, ale o párty, která začne zábavou v prvním dni a plynule se promění ve Festival HR řešení v následujícím dni. 

Poznatky z akce, které pak účastníci přenášejí do vlastní praxe ve svých firmách, to je výsledek, který nás žene kupředu.

Chceme pomáhat a ovlivnit spokojenost nejen zaměstnanců, ale na druhé straně také majitelů firem. 

Ostatně, právě toto vše je u nás v DIGITAALu každodenní náplní a věřte, že nás to opravdu baví. Nacházet firmám zajímavé kandidáty, respektive firmami přesně specifikované osobnosti nejen v našem kraji, po celé republice, ale de facto kdekoliv na světě. 

Co nás nejvíce naplňuje? Že díky naší specifické metody HR mining nesbíráme jen kontakty. Předáváme firmám osobnostní profily lidí, kteří aktivně projevili zájem o danou pozici a přenechali nám kontakt s tím, že chtějí být kontaktování. 

Vysoká úspěšnost v hledání těch nejvhodnějších kandidátů nám dodává vítr do plachet lodi, na které můžete plout s námi na vlnách HR párty & Festival HR řešení v Ostravě.